Tutustu koulumme vaihtareihin!

Tutustu koulumme vaihtareihin!

Taas jälleen palataan perinteiseen vaihtarifoorumiin! Lukuvuodeksi 2019 – 2020 kouluumme saapui kolme vaihto-oppilasta: Ornella ja Robin Ranskasta sekä Lena Saksasta. Vaihtarit ovat olleet koulussamme elokuusta lähtien ja tuoneet positiivista tunnelmaa koulupäiviin. Haastattelu tehtiin englanniksi, ja vastaukset on käännetty suomeksi. 

 Ornella, 16 (vas.), Lena, 16 ja Robin, 16

1. Kerro, kuka olet ja mistä olet kotoisin

 • O: Ornella Rosellini, Ranskasta
 • L: Lena Gies, Saksasta
 • R: Robin Botterman, Ranskasta

2. Miksi päätit lähteä vaihtoon? Miksi valitsit juuri Suomen kohteeksesi?

 • R: Vaihtoon lähteminen oli viime hetken päätös, enkä oikeastaan ollut pitkään ajatellut tai unelmoinut siitä. Lopulta ajattelin sen olevan kiva kokemus ja auttavan kasvamaan ihmisenä. Valitsin Suomeen kohteeksi, koska pidän Pohjoismaista paljon, yhteiskunta on hyvä Ranskaan ja koko maailmaan verrattuna, tykkään kylmästä ilmasta enemmän kun lämpimästä ja täällä on kaunista.
 • L: Siskoni oli vaihdossa, joten innostuin itsekin siitä. Halusin opetella uutta kieltä, tavata uusia ihmisiä ja kokea sellaisen vuoden, jota en voisi enää kokea koulun jälkeen turistina. Suomi oli eka vaihtoehtoni vuodenaikojen, talven ja luonnon takia.
 • O: Unelmoin pitkään ulkomailla asumisesta ja olen kiinnostunut muista maista. Valitsin Suomen, koska se ei ole kovin suosittu maa, kieli on kiinnostava ja luonto on kaunis. Tutustuin musiikin kautta Suomeen.

3. Mitä harrastat? Onko sinulla harrastuksia Suomessa?

 • R: Kotona Ranskassa lauloin, tanssin, piirsin ja opiskelin kieliä itsenäisesti. Suomessa tanssin balettia.
 • L: Saksassa soitin saksofonia ja pianoa sekä harjoittelin taistelulajeja. Minulla ei vielä ole harrastusta Suomessa, mutta haluaisin kokeilla jotain uutta.
 • O: Ranskassa usein piirsin, opettelin erilaisia kieliä, lauloin, tein musiikkia ja tanssin. Suomessa pelaan ringetteä.

4. Kuinka hyvin olet tässä lyhyessä ajassa päässyt tutustumaan suomalaiseen kulttuuriin?

 • R: Olen melko tottunut jo siihen. En täysin tietenkään, sillä on vielä paljon asioita, joita ei ymmärrä, mutta muuten olen ihan hyvin perillä.
 • L: Suomalainen kulttuuri ei eroa paljoa Saksasta, mutta koen joka päiviä kuitenkin jotain uutta. Ymmärrän kulttuuria melko hyvin.
 • O: Olen melko nopeasti tottunut kulttuuriin, eikä se ollut minulle oikeastaan vaikeaa, sillä Ranskassa on melko samanlainen kulttuuri.

5. Oliko sinulla ennakkoluuloja Suomesta tai suomalaisista?

 • R: Aikaisemmin ajattelin, että Suomessa olisi enemmän luontoa, eikä niin paljoa kaupunkia. Luulin täällä olevan enemmän esimerkiksi lampia. En tosin ole vielä ehtinyt käydä pohjoisessa. Ajattelin myös ihmisten olevan ujoja, ja niin monet ovatkin. En kuitenkaan pettynyt mihinkään!
 • L: Oletin talven olevan hieno. Uskoin myös ihmisten olevan ujoja niin, että olisi vaikea löytää kavereita. Kuitenkaan se ei ollut totta. 
 • O: Ajattelin ensin, että suomalaiset ovat “kylmiä” luonteeltaan, mutta ihmiset ovatkin aika ystävällisiä. Odotan myös paljon lunta.

6. Mikä on mielestäsi suurin ero Suomen ja kotimaasi välillä?

 • R: Täällä koulu ja opetussysteemi on paljon parempi ja organisoidumpi kun Ranskassa. Alastomien ihmisten näkeminen on Suomessa normaalimpaa saunojen takia. Ranskassa on totuttu antamaan poskipusuja kavereille moikatessa. Olen ihan tyytyväinen suomalaiseen tervehtimiseen ja omaan tilaan.
 • L: Huomaan paljon pieniä eroavaisuuksia joka päivä. Ruuat ovat erilaisia. Esimerkiksi Saksassa haetaan tuoretta leipää leipomoista ja käytetään paljon mausteita. Kaikkialle pääsee kävellen tai pyörällä nopeasti, mutta täällä pitää kulkea helpostikin parikymmentä minuuttia autolla. Saksassa koulussa ei vaihdeta luokkaa, vaan ollaan lähes koko ajan samassa luokassa eri aineista huolimatta. 
 • O: Koulu on erilainen, sillä Ranskassa ei voi valita aineita tai kursseja itse. Alaikäisenä ei saa myöskään mennä saunaan.

7. Mikä on mielestäsi hauskin suomenkielinen sana?

 • R: No niin
 • L: Puu
 • O: V***u

8. Mikä on paras suomalainen kouluruoka? Entä inhokki?

 • R: Pidän salaatista ja salaattiaineksista, esimerkiksi suolakurkuista ananaksesta ja porkkanoista. En pidä tonnikalapastasta.
 • L: Pidän keitoista, mutta en tykkää puurosta.
 • O: Tykkään todella paljon pinaattiletuista. Joku päivä meillä oli kasviskastiketta, jossa oli sipulia. En tykännyt siitä.

9. Mitä odotat eniten suomalaisesta joulusta?

 • R: Suurta juhlaa!
 • L: Lunta!
 • O: Lunta!

10. Mitä kolme esinettä tai asiaa ottaisit mukaan autiolle saarelle?

 • R: Kännykän ja taikalampun, sellaisen mikä Aladdinissa on. Muuta en varmaankaan tarvitsisi enää. Paitsi wifin!
 • L: Siskoni, ruokaa ja riippumaton.
 • O: Kännykän, piirustusvälineet ja kanin.

11. Kuvaile itseäsi kolmella sanalla!

 • R: Ystävällinen, avoin ja jääräpäinen.
 • L: Hauska, auttavainen ja ystävällinen.
 • O: Ujo, luova ja outo.

12. Mitä suunnitelmia sinulla on tulevaisuudelle?

 • R: Haluaisin tehdä töitä kielten parissa tai ammattitanssijana.
 • L: Haluan matkustaa paljon.
 • O: Haluaisin tehdä töitä taiteen kanssa, ehkä musiikkia tai leffoja.

Avatar photo
Riina Kajava